چاپ        ارسال به دوست

خواص تاثیرگذاری قارچ گانودرما تا چه حد واقعیت دارد؟

قارچ گانودرما  با نام لاتین  reishi یا ganoderma   از هزاران سال پیش در طب سنتی آسیای شرقی مورد استفاده بوده است. در چین نمادی از سلامتی و طول عمر به همراه شادی و اقبال در زندگی بوده و بیش از ۲۰۰۰ سال است که برای درمان پزشکی استفاده می شود. گانودرما زمانی تنها برای امپراطوران و بزرگان استفاده می شد و در اختیار عموم مردم قرار نداشت. ثروتمندان در دوران باستان با امید جاودانگی و آرامش، از نوشیدنی گانودرما استفاده می کردند. در چین باستان از گانودرما با عناوینی همچون گیاه توانمندی معنوی و قارچ ده ساله یاد می کردند. در باور چین باستان نوشیدن معجونی از قارچ گانودرما ، جاودانگی و طول عمر را به ارمغان می آورد.


فواید و اثر بخشی:

سطح شواهد در سطح بالایی از نظر علمی نیست و در سطح insufficient evidence یا "شواهد ناکافی" قرا می گیرد.

۱-تومورهای غیرسرطانی در روده بزرگ و راست روده: تحقیقات اولیه نشان داده است که مصرف عصاره‌ی این قارچ به مدت ۱۲ماه تعدادی از تومورهای روده را در افراد مبتلاء به آدنوکارسینوم روده کاهش می‌دهد.

۲-گرفتگی رگ ها: تحقیقات اولیه نشان می‌دهد احتمالا مصرف نوع خاصی از محصولات این قارچ (Ganopoly) می‌تواند علائم مربوط به تنگی عروق قلبی شامل درد قفسه سینه و تنگی نفس را کاهش دهد. ( کاهش علائم نه درمان)

۳-بیماری دیابت: تحقیقات اولیه نشان داده است که مصرف نوع خاصی از محصولات این قارچ  (Ganopoly)به مدت 12 هفته مقدار هموگلوبین را کاهش می‌دهد ولی هیچ تاثیری بر سطح قندخون در افراد با دیابت نوع دو ندارد.

4- هپاتیت :B تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف نوع خاصی از محصولات این قارچ (Ganopoly) برای 12 هفته می‌تواند مقداری از میزان ویروس هپاتیت B را در بدن کاهش دهد. همچنین به نظر می رسد این محصول عملکرد کبدی را در افراد مبتلا به این بیماری بهبود بخشد.

5- کلسترول خون: تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که استفاده روزانه از عصاره قارچ گانودرما به مدت 12 هفته سطح کلسترول را در افرادی که فشار خون بالا و یا کلسترول بالا دارند، تحت تاثیر قرار نمی دهد.

6-فشار خون: شواهد متناقض در مورد اثرات قارچ گانودرما در فشار خون بالا وجود دارد. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده روزانه از عصاره قارچ گانودرما به مدت 12 هفته، فشار خون را در افرادی که دارای اندکی فشار خون بالا هستند کاهش نمی دهد. با این حال، تحقیقات دیگر نشان می‌دهد که مصرف قارچ گانودرما باعث کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون شدید می‌شود.

7-سرطان ریه: تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که مصرف قارچ گانودرما، تومورهای ریه را کاهش نمی‌دهد. با این حال به نظر می‌رسد که عملکرد سیستم ایمنی و کیفیت زندگی افراد مبتلا به سرطان ریه را بهبود می‌بخشد.

فواید متعدد دیگری نیز برای این قارچ از قبیل تاثیر روی دردهای عصبی، سیستم ایمنی، عفونت های ویروسی و... بیان شده که برای رد یا اثبات آن نیاز به تحقیقات بیشتری است و شواهد کافی تا کنون در اختیار نیست.

نکته: با توجه به این که تمام تاثیرات فوق در قسمت شواهد ناکافی تقسیم بندی شده است پس توصیه به تجویز آن جهت مراجعین نمی‌شود.


اثرات جانبی و ایمنی:

·         مصرف پودر قارچ در مدت زمان بیش از یک ماه احتمالا غیرایمن و به همراه خطر آسیب به کبد می‌باشد.

·  

·         سایر عوراض احتمالی قارچ گانودرما شامل موارد زیر است:

  1.  خشکی مخاط دهان، گلو و بینی همراه با خارش
  2. ناراحتی معده
  3. خونریزی بینی
  4. مدفوع خونی
  5. مصرف شراب این قارچ می‌تواند منجر به راش (ضایعات پوستی) شود.
  6. تنفس هاگ این قارچ می‌تواند منجر به بروز آلرژی شود.

هشدارها:

مصرف در بارداری و شیردهی: هیچ گونه شواهد قابل اطمینانی مبنی بر بی‌خطر بودن مصرف این قارچ در بارداری و شیردهی وجود ندارد. بنابراین توصیه می‌شود از مصرف این قارچ اجتناب شود.

مصرف در خونریزی: مصرف مقدار زیاد این قارچ خطر خونریزی را در افراد با اختلالات خونریزی دهنده افزایش می‌دهد.

فشار خون پایین: به نظر می رسد این قارچ قادر به کاهش فشار خون است و این نگرانی وجود دارد که ممکن است در صورت مصرف، فشار خون پایین بدتر شود و در درمان مداخله ایجاد کند. در فشار خون خیلی پایین بهتر اجتناب شود.

ترومبوسیتوپنی (کاهش تعداد پلاکت های خون): دوزهای بالا از این قارچ ممکن است خطر خونریزی در افراد مبتلا به ترومبوسیتوپنی را افزایش دهد.

جراحی: دوزهای بالا از قارچ گانودرما ممکن است در بعضی افراد خطر خونریزی را در صورت استفاده قبل یا بعد از جراحی افزایش دهد. قارچ گانودرما حداقل 2 هفته قبل از عمل جراحی استفاده نشود.

تداخل دارویی:

1. مصرف همزمان قارچ گانودرما با داروهای ضد فشارخون تداخل دارد. قارچ گانودرما ممکن است فشار خون را کاهش دهد. مصرف قارچ گانودرما همراه با داروهای ضد فشار خون می تواند فشار خون فرد را خیلی کاهش دهد. تعدادی از داروهای کاهنده فشارخون عبارتند از: کاپتوپریل، انالاپریل، لوزارتان، والسارتان، دیلتیازیم، آمیلودیپین، هیدروکلروتیازید، فوروزماید و...

2. داروهای ضد انعقاد خون با گانودرما تداخل دارند. دوزهای بالا از قارچ گانودرما ممکن است باعث کاهش سرعت لخته شدن خون شود. مصرف قارچ گانودرما همراه با داروهای ضد انعقادخون احتمال کبودی و خونریزی را افزایش می‌دهد.

تعدادی از داروهای ضد انعقادخون عبارتند از: آسپرین، کلوپیدوگرل (پلاویکس)، دیکلوفناک، ایبوپروفن، ناپروکسن، دالتپارین، اناکساپرین، هپارین، وارفارین و...

دوز و میزان مصرف: دوز مناسب از قارچ گانودرما بستگی به عوامل متعددی نظیر سن، سلامتی و چندین شرایط دیگر دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین دوز مناسب برای قارچ گانودرما وجود ندارد. به یاد داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوما ایمن نیستند و دوز آن‌ها می تواند مهم باشد.

ترجمه و تنظیم: زارعی نسب کارشناس تغذیه

منبع : سایت معتبر  webmd

 


٠٨:٥٠ - چهارشنبه ١ اسفند ١٣٩٧    /    شماره : ١٤٩٧٩٩    /    تعداد نمایش : ١٢٠٦٩٨


نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1398/05/27 12:29
0
0
همیشه اکثرما فریب تبلیغات رو میخوریم متاسفانه و فکر میکنیم واقعا یه محصول میتونه معجزه کنه منم هات چاکلت دکتر بیز رو ۲۰۰هزار تومن خریدم ولی میدونم گول تبلیغاتش رو خوردم
کاربر مهمان
1398/05/26 20:8
0
0
سلام یه جا درباره ی این قارچ خوندم احتمال دادم بازم عوام فریبی باشه سر همین اومدم اینجا رو خوندم دمتون گرم به ملت ساده آگاهی میدین آخه مگه میشه یه قارچ از کشورهای توهم خیر آسیای شرقی ناجی بشریت دربرابر بیماری های صعب العلاج باشه؟ کاشکی مردم کمی فکر میکردن بازم دمتون گرم 👍👍👍
کاربر مهمان
1398/05/23 20:59
0
0
باسلام وتشکر ایااین قارچ میتونه برا کهیرفشاری هم مناسب باشه

سلام خیر


کاربر مهمان
1398/05/22 14:29
0
0
سلام این قارچ برای زگیل تناسلی هم مفید هست

سلام خیر


کاربر مهمان
1398/05/21 20:33
0
0
با سلام ایا ان قارچ برای لکه های پیسی یا همان سفیدی پوست مفد می باشد

سلام خیر مطالعه ای در این خصوص انجام نشده است


کاربر مهمان
1398/05/20 7:47
1
0
تشکر از کار خوبتان آیابرای درمان یا کمتر شدن علایم پارکینسئن تاثیری داره؟

سلام خیر


کاربر مهمان
1398/05/19 1:2
0
0
سلام . این قارچ برای درمان بیماری پوستی پسوریازیس خوبه یا نه ؟؟ اگه از قهوه اش استفاده کنم جواب میده

با سلام خیر تاثیری ندارد


کاربر مهمان
1398/05/16 0:4
0
1
آيا اين دارو براي كاهش كلسيم بدن موثر است؟

با سلام خیر


کاربر مهمان
1398/05/15 13:17
0
0
آیا قارچ گانودرما برای بیماری ویتیلیگو خوب است؟

با سلام خیر تاثیری ندارد


کاربر مهمان
1398/05/14 21:36
1
0
0 �سلام . ببخشید بنده 39 سال دارم و بیماری صرع خفیف دارم ، و دلیل آن وجود یک ضایعه در ناحیه لوب تمپورال هیپوکامپ چپ مغز می باشد . نوع ضایعه هم sclorosis یا geliosis یا low grade glioma عنوان شده . می خواستم بدانم که آیا مصرف این قارچ گانودرما که بصورت ترکیب قهوه است می تواند برای بیماری من تاثیر مثبت داشته باشد ؟ با تشکر

با سلام خیر در واقع در این مطلب هم اشاره شده که هیچکدام از مواردی که به فواید مصرف این قارچ نسبت داده می شود در کل به دلیل ناکافی بودن شواهد رد می شود


کاربر مهمان
1398/05/11 1:20
1
5
خیلی ممنون از اطلاع رسانی . درمورد این قارچ خیلی از من سوال میکردند حالا لینک سایت رو براشون میفرستم به هم عزیزان دفتر سلام مرا ابلاغ کنید
کاربر مهمان
1398/05/01 11:2
5
1
سایتتون عالییی ی سوال داشتم میخواسم ببینم این نوع قارچ برای دردای عصبیه سیاتیک ک روی پاهابیشتر فشار میاره تاثیری داره یا نه . ممنون

سلام خیر تاثیری ندارد


کاربر مهمان
1398/04/30 19:56
6
8
باسلام خدا خیرتان دهد که مطالب مفید رو جهت استفاده عموم قرار میدهید الان تبلیغات در مورد این محصول به طوری بی حساب و کتاب زیاد شده و مردم واقعا متضرر میشن خود من مدت کمی قهوه اش رو استفاده کردم راضی نیستم 😔

با سلام هدف ما اطلاع رسانی درست برای افزایش آگاهی مردم برای انتخاب درست است تا به قول شما متضرر نشوند


نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: