چاپ        ارسال به دوست

اهمیت شیر مادر از دیدگاه قرآن

اهمیت شیر مادر از دیدگاه قرآن

بی شک شیر مادر ، بهترین غذاي کودك در نخستین ماه هاي تولد اوست و تغذیه نوزاد با این شیر در دو سال اول زندگی ، یکی از نعمت ها و موهبت هایی است که خداوند به انسان ها ارزانی داشته و آنها را به صورت فیزیولوژیک از آن بهره مند ساخته است ؛ آیات متعددي در قرآن کریم ، چگونگی مکانیسم و برنامه ریزي این مقوله مهم را مورد پردازش قرار داده است و از والدین ، به ویژه مادران می خواهد که این نعمت خدادادي را از کودك خود دریغ ننمایند ؛ زیرا شیر مادر غذاي بی نظیر و کاملی است که در ارتقاي سلامت روحی ، رشد جسمی ، تکامل مطلوب کودکان و افزایش روابط عاطفی در جامعه نقش ارزشمند و بی بدیلی دارد. شیر مادر از نظر مواد غذایی و ایمنی بخشی برای نوزادان ایده آل است.

حضرت رسول اکرم می فرمایند: " لَیسَ لِلصَّبِیِّ لَبَنٌ خَیرٌ مِن لَبَنِ اُمِّهِ" یعنی برای کودک هیچ شیری بهتر از شیر مادرش نیست.

آیات متعدد قرآن کریم بر اهمیت و جایگاه شیر مادر تاکید دارد ، مسائل مهمی همانند شیر اولیه یا آغوز ، اولویت مادر در شیردادن به نوزاد، اهمیت مشاوره در فرآیند شیردهی ، مدت زمان مطلوب شیردهی ، رضاعت و پیوند خویشاوندي میان شیرخوار و شیردهنده در آیات الهی مورد اشاره قرار گرفته و خداوند با ظرافتی خاص ، از آنها سخن به میان آورده است. قرآن کریم به شروع تغذیه با شیر مادر و تداوم آن تا 24 ماه در آیه 233 سوره بقره ، آیه 15 سوره احقاف ، آیه 14 سوره لقمان ، آیه 23 سوره نساء ، آیه 6سوره طلاق ، آیه 2سوره حج ، آیه7 سوره قصص ، آیه 12سوره قصص و احادیث دیگر تاکید کرده است.

فاطمه جعفریان

 


١٥:٣٥ - چهارشنبه ١٥ مهر ١٣٩٤    /    شماره : ١٢٤٧٨٣    /    تعداد نمایش : ٥٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: