چاپ        ارسال به دوست

تغذيه و سلامت زنان

زنان به علت شرايط فيزيولوژيكي خاص، نياز به توجهات تغذيه اي ويژه اي دارند . در بسياري از موارد با مراقبتهاي تغذيه اي پيشگيرانه و به موقع مي توان  عوامل خطر تغذيه اي را محدود و از بيماريهاي غيرواگير شايع در اين جنس پيشگيري نموده يا آن را به تعويق انداخت.

در زنان به علت تغييرات هورموني ماهانه، تغييراتي در تخمدانها و رحم ايجاد مي شود كه اين اعضاء را براي باروري تخمك آماده مي سازند. در سنين باروري تغييراتي در خلق و خو و وضعيت عمومي ايجاد مي شود. شايعترين علامتهاي اين دوران عبارت است از هيجان، افسردگي، تغييرات خلق، خستگي، افزايش وزن، ادم، درد سينه، گرفتگي هاي عضلاني و درد پشت كه مجموعا" Premenstrual Syndrom را تشكيل مي دهند و از 7 الي 10 روز پيش از قائدگي  شروع شده و تا زمان قائدگي افزايش پيدا مي كند. بهبود وضعيت تغذيه و كاهش استرس مي تواند به كم شدن علائم كمك كند. در اين خصوص در مبحث تغذيه نوجوانان و مدارس پرداخته شده است.

در سنين آخر ميانسالي نيز زنان نياز به توجهات خاص تغذيه اي دارند. به علت افت هورمون استروژن كه به ميزان 60% در حدود 50 سالگي اتفاق مي افتد (سن يائسگي)، علائم وازوموتور مانندگرگرفتگي بروز مي كند. كاهش توده استخواني ، افزايش كلسترول تام و LDL و كاهش HDl از عوارض اين دوره است.

مصرف غذاهاي برپايه گياهي كه حاوي فيبر محلول و فيتواستروژن ها هستند از جمله غلات كامل مانند نان هاي سبوس دار، سبزي ها و ميوه ها، حبوبات، سويا براي كنترل علائم منوپوز توصيه مي شود.


مصرف منابع كلسيم و ويتامين D، ويتامين k، منيزيم براي حفاظت از سلامت استخوان ضروري است. بيماري قلبي، سرطان و سكته از بيماريهاي شايعي هستند كه در زنان منجر به مرگ مي شوند. افزايش وزن و مصرف غذاهاي چرب عامل خطر براي بيماري هاي قلبي و برخي از سرطان ها مانند سرطان سينه هستند.

در نهايت داشتن رژيم غذايي متعادل و مغذي(حاوي ريز مغذيها به ميزان كافي) و كم چرب كليد تغذيه سالم براي زنان ميانسال است.

فعاليت بدني با تاكيد بر ورزشهاي هوازي، استقامتي و تمرينات تحمل كننده وزن نقش محافظتي براي استخوان، قلب و عروق و روان دارد. توجه داشته باشيد كه ورزش بايد متناسب با وضعيت قلب و عروق فرد باشد.

دفتر بهبود تغذیه جامعه- وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

 

 


١٤:١١ - شنبه ١٢ آبان ١٣٩٧    /    شماره : ١٤٧٨١٥    /    تعداد نمایش : ٥٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: