چاپ        ارسال به دوست

تاثير سوءتغذيه بريادگيري دانش آموزان

دوران كودكي و نوجواني مهمترین دوران رشد یک کودک است و تامين نياز هاي تغذيه اي ورساندن مواد مغذی اعم ازپروتئین، انرژی، ويتاكين ها واملاح معدني (ریزمغذیها) نقش بسیارمهم واساسی دررشد جسمي و تكامل مغزي ، ضريب هوشي و قدرت يادگيري دارد.عوارض بعضی ازاین کمبودها  چه دردوران كودكي وچه در دوران نوجواني و سنين مدرسه غیرقابل جبران است.

کودکان به دلیل افزایش نیاز در دوران رشد بیشتر درمعرض خطر می گیرند. افزایش نیازدراین دوران قابل توجه است و خصوصا کودکان در جهش های رشد نیاز بیشتری به مواد مغذی و ریزمغذیهايي مانند ید و آهن و روي وكلسيم دارند.

نیاز هاي تغذيه اي دختران و پسران خصوصا دردوران بلوغ به دلیل تفاوت سن بلوغ متفاوت است و بعد ازآن نیاز به دو ريزمغذي ید و آهن دردختران بيشتراست. شیوع گواتر ناشی از کمبود ید درسنین کودکی در دختران و پسران يكسان است ولی پس از بلوغ ، تعادل هورمونها در پسران بگونه ای ست که رشد غده تیروئید دراثرکمبود ید درآنان متوقف می شود ولی دردختران نیازهمچنان تا دوران بارداری وجود دارد بهمین دلیل بعد از دوران بلوغ شيوع گواتر درزنان 5 تا 6 برابر بیشتر از مردان است .

شیوع کمبود آهن وکم خونی فقرآهن نیزدردختران درسنين بلوغ به دلیل  ازدست دهي آهن به علت عادت ماهيانه افزایش می یابد سایرکمبودها مانند کلسیم و ویتامین D نیزدردوران کودکی ونوجوانی بطوریکسان برهردوجنس اثرمی گذارد ولی نهایتا زنان بیشتر درمعرض خطرکمبود کلسیم وویتامین D قرارمی گیرند. بنابراین درکودکی ودر دوران تحصیل اگرچه تغذیه صحیح درهردوجنس اهمیت دارد ولی دختران به اين دليل كه ازذخائربدن خود دردوران بارداری و شیردهی بايد استفاده کنند آسیب پذیرتربوده ونیازبه توجه ویژه دارند.

  سوء تغدیه در دختربچه ها درحقیقت نسل را در معرض خطرقرار می دهد. اندازه لگن در دختران و زنان کوتاه قد معمولا کوچک است و درزمان بارداری جنین آنها نمی تواند رشد بالقوه خود راداشته باشند. بنابراین احتمال به دنیا آمدن پسریا دختری با وزن کم( کمتراز2500 گرم) وجود دارد. تحقیقات نشان داده است که مادران کم وزن با جثه کوچک کودکان کوتاهتر با اندازه دو سر كمتر بدنیا می آورند. این تحقیقات رابطه معنی داری را بین سن مادر و وزن هنگام تولد نشان داده است ومادران جوانترکودکان ریز چثه تری بدنیا آورده اند. ميزان هموگلوبین نیزدرسه ماهه اول ارتباط مثبتی با وزن، قد و دورسرنوزاد داشته است. کودکان کم وزن معمولا مشکلات زیادی درزمینه رشد،تغذیه و سيستم ایمنی بدن دارند و معمولا بیشترازکودکان سالم با اختلال رشددردوران کودکی مواجه می شوند و بهمین ترتیب این حلقه معیوب باعث پدید آمدن نسلی کوتاهتر می شود.


تحقیقاتی که دربنگلادش دراین زمینه صورت گرفته است نشان داده که دختران کم وزن وکوتاه قد(مادران مبتلا به سوء تغذیه) فرزندانی کوتاهتر بدنیا آورده اند . این موضوع دربین سالهای 1937 تا 1982 باعث شده است که قد پسران روستایی بنگلادش دریک دوران 45 ساله 12 سانتیمترکوتاهترشود. یکی ازدلایل، عادات ورفتار هاي غذايي جاری وسنتی است که معمولا زنان دیرترازمردان سرسفره می نشینند وغذای کمتری دریافت می کنند این تبعیض تغذیه ای باعث کوتاه قدی و سوء تغذیه در دختربچه ها می گردد. دختران جوان مبتلا به سوء تغذیه که زود ازدواج می کنند وبچه دارمی شوند نمی توانند کودکانی با وزن طبیعی بدنیا آورند.

 

 

اگرچه دراين بخش، به تاثير سوء تغذیه بريادگيري دانش آموزان پرداخته شده است ودرنظرداریم ابعاد مختلف سوء تغذیه را دراین سن بشناسیم ولی به دلیل تسلسلی که رشته های مسائل را ازبدو تولد تا آخرین روزهای حیات بهم پیوند می دهد لازم است بدانیم که چگونه نوزادی که از یک مادرمبتلا به سوء تغذیه بدنيا آمده است دردوران تحصیل نمی تواند کفایت لازم را برای یادگیری داشته باشد. اگر این کودک نوزادی بوده است که به دلیل گفته شده کم وزن بدنیا آمده با مخاطرات زير مواجه بوده است:

-         شانس مرگ او تا 28 روزپس ازتولد 30مرتبه بیشترازنوزادانی بوده که باوزن طبیعی بدنیا آمده اند.

-         وقتی به سن یکسالگی رسیده است 5 برابر بیشترازنوزادان سالم خطر مرگ را پشت سرگذاشته است.

-         اوزنده مانده است ولی ممکن است با اختلالاتی دررشد وتكامل مغزي وجسمي مواجه باشد.

-         او بدليل ضعيف بودن سيستم ايمني بدن ، بیشترازدیگران به عفونت های تنفسی، گوارشی وسایربیماریهامبتلا می شود . طول دوره بيماري وشدت بيماري در او بيشتر است.

-         شانس ابتلای او دربزرگسالی نیزبه بیماریهایی نظیردیابت،فشارخون، بیماریهای قلبی عرقي بیشتر ازنوزادان سالمی است که با وزن طبيعي بدنيا آمده اند به دوران بزرگسالی رسیده اند.

نوجوانان ودانش آموزان در سنین مدرسه وبلوغ بدليل نيازهاي تغذيه اي بالا ، رفتارها وعادات غذايي غلط ممکن است به كمبود ريزمغذيهايي نظير كمبود آهن و کم خونی ناشی از آن مبتلا شوند.

عوارض مهمی که مي توان از طريق آنها به كمبود اهن مشکوک شد، بی تفاوتی ، خستگی و بی حسی، کاهش قدرت یادگیری ، عدم تمایل به فعالیتهای فیزیکی  وورزش می باشد. کودک پس از این مرحله از ذخائر آهن بدن خود استفاده می کند و در صورتی که ذخائر کاهش یابد کم کم وارد مرحله کم خونی فقر آهن می شود. دربخش ريزمغذيها مي توانيد اطلاعات بيشتري در مورد فقرآهن و کم خونی ناشی از آن ، عوارض و علائم آن بيابيد.

کمبود ید نیز بر یادگیری، افزایش مهارتهای فکری و ذهنی اثر غیرقابل تردیدی دارد. علاوه بر این کمبود بعضی از ویتامین ها بطور مستقیم یا غیرمستقیم بر فراگیری و ظرفیت آن اثر نامطلوب دارد.به عنوان مثال تغییرات رفتاری در افراد مبتلا به کمبود ویتامین هاي گروه B، خستگی، کوفتگی، رخوت و تغییر در توانائی تمرکز مشاهده شده است.

 

دكتر زهرا عبداللهي-مدیر  دفتر بهبود تغذيه جامعه ،  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

 

 


١٢:١٤ - دوشنبه ١٢ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ١٤٨٣٤٢    /    تعداد نمایش : ٤٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: