چاپ        ارسال به دوست

چگونه از کمبود ویتامین D پیشگیری کنیم ؟

 

کمبود ویتامین D به شکل پاندمیک در جهان مطرح است. ۳۰ تا ۵۰٪ جمعیت  کلی  با کمبود ویتامین  D مواجه هستند.

بیشترین میزان شیوع در سالمندان، زنان سنین باروری و  کودکان مشاهده می شود. در سال ۲۰۱۲، در امریکا ۴۰٪ کودکان ۲۴- ۸ماهه دچار کمبود ویتامین ( کمتر از ۳۰ نانو گرم در میلی لیتر) بودند. هم چنین ، ۲۱٪ کودکان ۱۸-۶ ساله با وزن طبیعی کمبود ویتامین داشتند. هم چنین ۳۴٪ کودکان چاق در این گروه سنی با کمبود ویتامین (کمتر از ۲۰ نانو گرم در میلی لیتر) مواجه بودند. در عربستان ۵۸٪ کودکان ۱۴-۵ ساله با کمبود ویتامین  مواجه هستند.

ویتامین D، یک ویتامین محلول در چربی می باشد که متابولیت فعال آن ۲۵هیدروکسی ویتامین D نام دارد. چرخش مقادیر کافی این متابولیت در گردش خون جهت حفظ سلامت استخوان ها و  بهبود عملکرد سیستم ایمنی، گنادها، عضلات و غیره در تمام سنین و نژادها ضروری می باشد. از عوارض کاهش سطح ۲۵هیدروکسی ویتامین D  سرم می توان به خطر بروز بیماریهایی مانند سرطان، دیابت نوع ۱، استئوپروز و اختلالات خود ایمنی مثل بیماری MS اشاره کرد.

يكي از اقدامات دفتر بهبود تغذیه جامعه برايپيشگيري از كمبود اين ويتامين بازنگري دستور عمل  مكمل ياري  در كودكان زير ۲ است. براساس دستور عمل جديدكليه كودكان بايد از روز ۵-۳ پس از تولد قطره  حاوي ۴۰۰ واحد بین الملی (IU) ويتامينD  و IU ۱۵۰۰  ويتامين A به ميزان ۲۵ قطره در روز مصرف كنند. هم چنين كميته ملي مشورتي پيشگيري وكنترل كمبود ويتامين D توصيه ميكند مکمل یاری  هر دو ماه یک مکمل ۵۰ هزار واحدی ویتامین D برای کودکان ۱۲-۲ سال انجام شود. برنامه مکمل یاری ویتامینD به میزان یک عدد مکمل ۵۰ هزار واحدی یکبار در ماه در دبیرستان های دخترانه و پسرانه کشور از سال ۱۳۹۴ به مورد اجرا گذاشته شده است.

غني سازي شير با ويتامين D نيز يكي ديگر از راهكارهايي است كه مي تواند بخشي از ويتامين مورد نياز را تامين كند. در حال حاضر بعضي از كارخانجات مواد لبني شيرغني شده با ويتامين D را توليد و به بازار عرضه كرده اند. در برنامه شیر مدرسه نیز در ۱۴ استان کشور شیر غنی شده با ویتامین D در مدارس توزیع می شود.

 

دفتر بهبود تغذیه جامعه

 


١٢:٣٤ - دوشنبه ١٥ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ١٣٦٤٥٥    /    تعداد نمایش : ٩٩٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: