١٢:٠٨ - دوشنبه ٧ مرداد ١٣٩٢

نكات بهداشتي در تهيه و طبخ غذاي نذري
در رابطه با نكات بهداشتي در تهيه و طبخ غذاي نذري با خانم دكتر پريسا ترابي و مريم زارعي كارشناسان دفتر بهبود تغذيه جامعه گفتگويي داشتيم كه موارد زير را تاكيد داشتند:

١٢:٠٥ - دوشنبه ٧ مرداد ١٣٩٢

نكات تغذيه اي براي حفظ ارزش تغذيه اي غذاهاي نذري
در رابطه با نكات تغذيه اي براي حفظ ارزش تغذيه اي غذاهاي نذري با خانم دكتر پريسا ترابي و مريم زارعي كارشناسان دفتر بهبود تغذيه جامعه گفتگويي داشتيم كه موارد زير را تاكيد داشتند:

١٠:٢٩ - شنبه ٥ مرداد ١٣٩٢

براي آنهايي كه سال اول است كه روزه مي گيرند چه توصيه اي دارند؟
دكتر حامد پورآرام توصيه كرد: کودکان و نوجوانانی که به سن تكليف رسيده و توان جسمی کامل دارند و به عبارت دیگر وزن و قد متناسب با سن خود را دارند ، بر اساس تکلیف دینی باید روزه کامل بگیرند. اين افراد چون در سن رشد هستند توصیه می شود:

١٠:٢٤ - شنبه ٥ مرداد ١٣٩٢

به طور کلی چه توصیه هایی برای تغذیه مناسب در ماه مبارک رمضان دارید؟
در ماه مبارك رمضان نيز مانند هميشه پيروي از برنامه غذايي متنوع و متعادل شامل چهار گروه اصلي غذايي (نان و غلات، ميوه و سبزي، گوشت و حبوبات، شير و لبنيات) ضروري است. با رعايــت تـنوع و تعادل در مصرف غذا نيازهاي تغذيه اي شامل آب، املاح، ويتامين ها، مواد معدنی، پروتئين و انرژي مورد نياز بدن، تامين مي شود.

١٠:٣٩ - چهارشنبه ٢ مرداد ١٣٩٢

امسال ماه رمضان در طول تابستان است چه کنیم تا کمتر دچار تشنگی شویم ؟
دكتر حامد پورآرام گفت: در مواقعی که ماه مبارک رمضان با روزهای بلند تابستان مقارن می شود يکی از مشکلات اساسی روزه داران بروز تشنگی در طول روز است . محدود کردن مصرف نمک در وعده های افطار و سحر در اين دوران بسيار مهم و کمک کننده است.

١٠:٠٧ - چهارشنبه ٢ مرداد ١٣٩٢

نحوه استفاده از هرم غذايي در ماه مبارك رمضان
دكتر حامد پورآرام، دكتراي تخصصي علوم تغذيه، در اينباره بيان كرد: تغذيه در اين ايام با ماه هاي ديگر تفاوت اساسي ندارد. همانگونه كه در حالت عادي استفاده از 5 گروه غذايي توصيه مي شود درماه مبارک رمضان و ایام روزه داری نیز استفاده از 5 گروه غذایی اصلی برای حفظ سلامت بدن ضروری است.

١١:٢٦ - دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٢

عادات غذايي غلط در ماه رمضان
دكتر حامد پورآرام در اينباره گفت: متاسفانه عادات غلط غذايي در هر جامعه اي وجود دارد اما در برخي از مواقع بايد به منظور جلوگيري از عواقب وخيم آنها را سريعا اصلاح نمود . در ايام ماه مبارك رمضان اين عادت هاي غذايي غلط مي تواند به سلامت افراد لطمه بزند كه در اين جا به برخي از آنها اشاره مي كنيم.

١٠:٢٢ - يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٢

سوخت و ساز بدن در روزه داري
دكتر حامد پورآرام گفت: در دو دهه اخير مطالعات متعددي روي كم غذايي و يا بي غذايي (Fasting) صورت گرفته و اثرات آن در متابوليسم بدن بررسي شده است .البته ذكر اين نكته ضروريست كه روزه داري اسلامي با انگيزه طاعت و بندگي خدا و اطاعت امر او و در كمال نشاط و آمادگي روحي صورت مي گيرد در حاليكه Fasting غالبا در شرايط خاص روحي، رواني و محيطي اتفاق مي افتد و لذا نمي توان نتايج اين دو را يكسان فرض نمود و به يافته هاي مربوط به كم غذايي و يا بي غذايي براي بررسي تغييرات در روزه داري اسلامي استناد كرد.

١٠:١٨ - يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٢

ديابت و روزه داري
دكتر حامد پورآرام در اينباره گفت: برخي از بيماران ديابتي نوع 1 ، ديابت دوران بارداري و در ديابتي هاي كنترل نشده روزه داري توصيه نمي شود. روزه داري براي بيماران ديابتي نوع 2 كه ديابت آنان بوسيله رژيم غذايي كنترل شده ، مفيد است و نه تنها بيماري آنان را تشديد نمي كند بلكه كاهش وزن را نيز به همراه دارد. افرادي كه براي كنترل ديابت خود از قرص استفاده مي كنند اگر علائم افت قند خون را در طول روز داشتند بايد فورا روزه خود را باطل كنند.

١١:١٢ - پنج شنبه ٢٧ تير ١٣٩٢

سردرد و سردردهاي ميگرني در روزه داري
دكتر حامد پورآرام بيان كرد: سردرد مي تواند علت هاي بسيار داشته باشد. اما علت اساسي سردردهاي مرتبط با روزه داري عموما ناشي از گرسنگي و افت قند خون، ازدست دادن آب بدن، خواب ناکافی( استراحت ناكافي) و قطع مصرف موادي كه وابستگي ايجاد مي كنند (مانند كافئين و نيكوتين) مي باشد.

٠٨:٣٨ - چهارشنبه ٢٦ تير ١٣٩٢

روزه در كودكان و نوجوانان
برای دخترانی که به سن تکلیف نرسیده اند به خصوص آنهائي كه از نظر جثه كوچك و كم وزن هستند بهتر است روزه كامل نگيرند. اما اگر مايلند در برنامه سحر و افطار شركت كنند، مي توان آنها را تشويق كرد. چون در اين ايام، گرمي حضور اعضاي خانواده در کنار سفره سحر و افطار و محيط سرشار از معنويت آنها را به وجد خواهد آورد و خاطره شيريني برايشان خواهد بود و شروع خوبی برای شرکت دادن آنها در واجبات دینی می باشد.

٠٨:٢١ - چهارشنبه ٢٦ تير ١٣٩٢

روزه در زنان باردار و شيرده
يكي از سئوالات رايج و دائمي زنان باردار كه تمايل به انجام فرائض ديني خود در اين دوران دارند اين است كه آيا روزه تاثير نامطلوبي بر سلامت جنين آنها دارد يا خير؟

١٧:٣٧ - دوشنبه ٢٤ تير ١٣٩٢

چه کنیم تا در طول ماه رمضان به اضافه وزن دچار نشویم ؟
چه کنیم تا در طول ماه رمضان به اضافه وزن دچار نشویم ؟ چه توصیه ای برای افراد چاق دارید؟

٠٩:٢٩ - يکشنبه ٢٣ تير ١٣٩٢

ارائه یک رژیم غذایی برای ماه رمضان
مشخصا از چه مواد غذایی بیشتر استفاده کنیم و چه غذاهایی جزو موارد منع مصرف به شمار می آیند؟

١١:١٨ - شنبه ٢٢ تير ١٣٩٢

احیای غذاهای سنتی در پیشگیری از بیماری ها موثر است
امنیت تغذیه ای، دسترسی فیزیکی و اقتصادی تمام افراد در همه اوقات به غذای سالم و کافی است که به شیوه های قابل قبول اجتماعی و فرهنگی بدست آمده و تمامی سلول های بدن از مواد مغذی کافی بهره مند شوند.

١١:١٧ - شنبه ٢٢ تير ١٣٩٢

کاهش 15درصدي نياز بدن به غذا در ماه رمضان
به طور معمول در ايام روزه‌داري غير از 4روز نخست،15درصد نياز بدن به مواد غذايي کاهش مي‌يابد و اگر الگوهاي صحيح غذايي را رعايت کنيم، بايد در پايان ماه مبارک کاهش وزن نيز داشته باشيم.

٠٩:٠١ - پنج شنبه ٢٠ تير ١٣٩٢

راه اندازي سامانه پیام کوتاه ارزش افزوده سلامت در ماه رمضان
مسئول فناوري هاي نوين دفتر آموزش و ارتقاي سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اطلاعات عمومي سلامت، تعذيه، حفظ آب بدن، مقابله با گرما و ارتقاي سلامت معنوي در پيام هاي روزانه ارزش افزوده سلامت در رمضان به هم وطنات ارائه می شود.

١١:١٧ - چهارشنبه ١٩ تير ١٣٩٢

آرشيو كتب موبايلي حوزه تغذيه
توليد 31 عنوان كتاب موبايلي در حوزه تغذيه و سلامت توسط دفتر بهبود تغذيه جامعه

١٩:٣٥ - سه شنبه ١٨ تير ١٣٩٢

روزه داران برای جبران کم آبی بدن، میوه و سبزی مصرف کنند
روزه داران برای جبران کم آبی بدن در ماه مبارک رمضان مصرف سبزی و میوه را مورد توجه قرار دهد.

١١:٥٥ - دوشنبه ١٧ تير ١٣٩٢

حفظ ارزش غذايي مواد
براي حفظ بيشتر ارزش غذايي و رعايت بهداشت در تهيه و مصرف غذا با كارشناسان دفتر بهبود تغذيه جامعه دكتر پريسا ترابي ،‌ مريم زارعي و مهتاب تركمن گفتگويي داشتيم. ايشان رعايت نكات زير را تاكيد كردند:

١٨:٢٥ - يکشنبه ١٦ تير ١٣٩٢

برگزاري دوره آموزش الكترونيك تغذيه و ماه مبارك رمضان همزمان با آغاز ماه مبارك رمضان
خانم دكتر عبداللهي مدير كل دفتر بهبود تغذيه جامعه در گفتگو با وبدا گفت : دوره آموزش الكترونيك تغذيه و ماه مبارك رمضان همزمان با آغاز ماه مبارك رمضان با هدف آشنايي مردم با روشهاي صحيح تغذيه در ماه مبارك رمضان، آشنايي با گروه هاي اصلي غذايي و نحوه استفاده از غذاها در افطار و سحر برگزار مي گردد.

١٩:٠٢ - چهارشنبه ١٢ تير ١٣٩٢

آشنايي با غذاهي ارگانيك
سركار خانم معاني اظهار داشت: يكي از توصيه هاي مهم و كاربردي كارشناسان استفاده از محصولات ارگانيكي است كه به راحتي و بدون افزايش بار مالي می توان آنها را تهيه كرد. سبزي كاري در مناطق شهري علاوه بر اينكه به زيبايي شهر و همچنين به تازه شدن هوا کمک مي كند مي تواند سرگرمي خوبي براي كودكانمان باشد و حس مسئوليت پذيري را نيز در آن ها تقويت كند.

٢٣:١٤ - يکشنبه ٩ تير ١٣٩٢

پیشگیری 70 درصدی بیماری ها با تغذیه مناسب و فعالیت فیزیکی
معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: نتایج بررسی های جهانی نشان می دهد اگر مردم تغذیه و فعالیت فیزیکی مناسب داشته و از استعمال دخانیات دوری کنند می توانند از 60 تا 70 درصد بیماری های غیر واگیر پیشگیری کنند.

٢٠:٤٣ - شنبه ١ تير ١٣٩٢

تغذيه در محيط كار
افراد شاغل که بخش قابل توجهي از جمعيت فعال را در جامعه تشکيل مي دهند ، بخش عمده و زمان مفید شبانه روز خود رادر محیط کار مي گذرانند و بطور معمول يک وعده غذايي ويک ميان وعده خود را در محيط کار مصرف مي کنند بنابراین براي حفظ سلامت و افزايش بازده کاري به تغذيه مناسب به عنوان یکی از عمده ترین ابعاد شیوه زندگی تاثیر گذار بر سلامت نيازدارند.

١١:٠٧ - چهارشنبه ٢٩ خرداد ١٣٩٢

افزايش وزن پس از ترك سيگار
افزایش وزن پس از ترک سیگار بسیار شایع است ولی‌ این بدین معنی نیست که نمی‌‌توان جلوی بروز آنرا گرفت. سیگار کشیدن باعث کاهش اشتها می‌‌شود و متابولیسم را افزایش می‌‌دهد.

١١:٣٦ - سه شنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٢

نقش نوشيدني ها در كاهش استرس
نوشیدنی‌ها، بخش مهمی از نیاز روزانه بدن را به مایعات برای سوخت و ساز مواد تامین می‌کنند. همانگونه که انتخاب یک نوشیدنی مفید و مغذی تأثیر مطلوبی در سلامت شخص دارد، عدم دقت در انتخاب آن نیز می‌تواند سلامت را به خطر اندازد.

٠٩:٤٣ - پنج شنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٢

گرمازدگي و تابستان
گرمازدگي چيست ؟ گرمازدگي به عنوان آفتابزدگی یا تب حرارتی شناخته شده است. گرمازدگي زمانی اتفاق می افتد که دمای

٠٩:٤٤ - چهارشنبه ٨ خرداد ١٣٩٢

چه نوع شيري مصرف كنيم؟ پاستوريزه يا فله؟
شير و فرآورده هاي لبني مهم ترين منبع تامين كلسيم مورد نياز بدن است و مصرف آن جهت حفظ سلامت و استحكام استخوان ها، دندان ها و پوست لازم است.. پروتئين هاي شير نيز منبع مهمي در تامين پروتئين مورد نياز روزانه بدن هستند. اما بايد توجه داشت كه شير يك غذاي بسيار فسادپذير است. رطوبت بالا و وجود مواد مغذي در شير آن را به محيط مناسبي براي رشد ميكروب ها تبديل كرده است. بنابراين قبل از مصرف لازم است پاستوريزه شود.

١١:٠٦ - دوشنبه ٦ خرداد ١٣٩٢

دانش آموز عزير آيا مي دانيد موقع امتحانات چه بخوريد؟
تغذيه صحيح در هنگام امتحانات

٢١:٠٠ - شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٣٩٢

جلسه ارتقاء كيفيت نان
دومین جلسه بررسی وضعیت نان در کشور و راه کارهای ارتقاء کیفیت آن با حضور مقام وزارت و قائم مقام محترم معاون بهداشت و جمعی از کارشناسان و صاحب نظران مدعو از وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، انستیتو تحقیقات تغذیه و صنایع غذایی کشور، سازمان غذا و دارو و دفتر بهبود تغذیه جامعه در ساعت 8:30 صبح روز سه شنبه 17/2/92 در دفتر مقام وزارت تشکیل شد.

<< صفحه قبلی5 6 7 8 9 10 11 صفحه بعدی >>