١٠:٢١ - يکشنبه ٤ مرداد ١٣٩٤

مواد غذايي كم قندي
مواد غذايي كم قندي

١٢:٤٩ - يکشنبه ٢١ تير ١٣٩٤

رژيم غذايي كم نمك
رژيم غذايي كم نمك

١٥:٠١ - شنبه ٦ تير ١٣٩٤

زولبیا، بامیه و گوش فیل در ماه مبارک رمضان
زولبیا، بامیه و گوش فیل در ماه مبارک رمضان

٠٨:٥٥ - دوشنبه ١ تير ١٣٩٤

يك دستور غذايي عمومي در ماه مبارك رمضان
يك دستور غذايي عمومي در ماه مبارك رمضان

١٩:١٠ - شنبه ٣٠ خرداد ١٣٩٤

پيام هاي تغذيه اي در ماه مبارك رمضان
• در ماه مبارك رمضان نيز مانند هميشه پيروي از برنامه غذايي متنوع و متعادل شامل پنج گروه اصلي غذايي (نان و غلات، ميوه ها ، سبزيها، گوشت و حبوبات و تخم مرغ، شير و لبنيات) ضروري است.

١٢:٣٥ - شنبه ٢٣ خرداد ١٣٩٤

نکات تغذيه ای در ماه مبارک رمضان
 يكي از عادات غذايي غلط روزه داران اين است كه به دليل تشنگي زياد افطار را با آب سرد و یا نوشیدنیهای سرد شروع مي كنند که توصيه مي شود افطار را با نوشیدنیهای گرم و يا ولرم مانند آب ولرم، چاي کمرنگ و شیر گرم آغاز كنند.

١٠:٢١ - سه شنبه ١٢ خرداد ١٣٩٤

كمبود يد باعث بروز چه اختلالاتي مي شود
سقط جنين، زايمان زودرس، تولد نوزاد مرده، اختلال رشد مغزي جنين، تولد نوزاد مبتلا به عقب ماندگي شديد ذهني و جسمي و كرو لالي.

٠٩:٢٣ - دوشنبه ٤ خرداد ١٣٩٤

قطعنامه دومین کنگره بین المللی
با تاییدات خداوند متعال و تلاش های دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، دفتر آموزش بهداشت و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ایران، انجمن بین المللی ارتقای سلامت و آموزش بهداشت (IUHPE) اساتید محترم داخل و خارج کشور، دومین کنگره بین المللی و ششمین کنگره ملی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت با حضور گسترده اندیشمندان و صاحب نظران داخلی و خارجی این حوزه از تاریخ 29 لغایت 31 اردیبهشت ماه 1394 برابر با 19 لغایت 21 May 2015 میلادی در شهر تاریخی کرمانشاه برگزار گردید. در سال جدید که به سال "همدلی و همزبانی دولت و ملت"مزین گشته است انتظار می رود با همدلی و تشریک مساعی بین دولت و عموم جامعه زمینه رشد و شکوفایی هرچه بیشتر حوزه سلامت فراهم گردد. جامعه علمی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت و شرکت کنندگان در این کنگره ضمن اعلام آمادگی خود برای همکاری با نظام سلامت، به منظور توسعه علمی و ارایه الگوهای کاربردی در بخش آموزش بهداشت و ارتقای سلامت، بر موارد ذیل به عنوان حوزه های اولویت دار سلامت تاکید می نمایند.

١٥:٥٣ - سه شنبه ٢٢ ارديبهشت ١٣٩٤

يد چيست و چرا اهميت دارد
يد يك ماده مغذي مورد نياز براي زندگي انسان است كه بايد به طور روزانه مصرف شود. حياتي ترين نقش يد در بدن شركت در ساختمان هورمون هاي تيروئيد مي باشد. هورمون هاي تيروئيد در رشد و تكامل جسمي و عصبي، عملكرد طبيعي مغز و سيستم عصبي، حفظ دماي بدن، توليد انرژي و سوخت و ساز نقش دارند.

١٢:١١ - دوشنبه ١٤ ارديبهشت ١٣٩٤

چای سبز
چاي سبز فوايد زيادي دارد . چاي سبز پيشگيري كننده از حمله قلبي و سرطان شناخته شده است و يك تونيك ( تقويت كننده ) بسيار مفيد است. اين چاي داراي خاصيت ضد چربي (از هر نوع آن )و مقوي اعصاب بوده و قدري نيز خاصيت تب بري دارد.چاي سبز باعث تقويت معده شده و ضمن دفع سموم بدن، نفخ معده را نيز برطرف مي كند . چاي سبز باعث تقويت حافظه شده و براي افراد افسرده يك داروي ضد افسردگي است. زيرا نوشيدن چاي سبز باعث نشاط و سرزندگي مي شود

١٤:٥٢ - سه شنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٤

شير و لبنيات
شير و لبينيات داراي مقدار زيادي پروتئين براي رشد و ترميم بدن و كلسيم براي سلامت استخوان‌ها و دندان‌ها مي‌باشند. اين مواد غذ ايي براي پيشگيري از پوكي استخوان (مخصوصا" در زنان و دختران)، چاقي، پرفشاري خون، ديابت و بيماريهاي قلبي عروقي مفيد هستند.

١٢:٢٦ - يکشنبه ٦ ارديبهشت ١٣٩٤

زیان های بهداشتی استفاده ازجوش شیرین در پخت نان
نان به عنوان مهمترین فرآورده حاصل از گندم، غذای اصلی بسیاری از مردم کشورهای جهان را تشکیل داده و روزانه قسمت اعظمی از انرژی، پروتئین، املاح و مواد معدنی مورد نیاز بدن را تامین می کند. براساس تحقیقات صورت گرفته در سطح کشور میانگین مصرف نان حداقل 300 گرم به ازای هر فرد است که پنج برابر بیشتر از مصرف روزانه مردم اروپا است. بدین ترتیب در ایران نان قوت غالب و عمده ترین ماده غذایی در تامین انرژی و پروتئین روزانه دریافتی می باشد

٠٩:٥١ - سه شنبه ٢٥ فروردين ١٣٩٤

تغذیه در بیماری های مزمن
سندرم متالولیک مجموعه ای از عوامل خطرزای متابولیک است که در یک فرد وجود دارند.

١٣:٢١ - يکشنبه ٢٣ فروردين ١٣٩٤

کاهش مصرف مواد قندی وشیرین
قند و شکر یکی از منابع اصلی تامین کالری بخصوص به صورت فروکتوز موجود در نوشابه ها و غذاهای فرآوری شده است

١٢:٥٨ - يکشنبه ٢٣ فروردين ١٣٩٤

تغذیه در مواجه با ریزگرد ها
در شرایط آلودگی هوا، همه آسیب‌پذیرند و رعایت توصیه‌های تغذیه‌ای در شرایط آلودگی هوا بسیار اهمیت دارد؛ به کار بستن این توصیه‌ها برای همه رده‌های سنی ضروری است تا کمترین آسیب را از این روزها و هوای آلوده‌اش ببینند.

١٠:١٦ - يکشنبه ٢٣ فروردين ١٣٩٤

پوکی استخوان در 30 نکته
وکی استخوان بیماری است که به سبب آن استحکام بافت استخوانی کم شده و از مقاومت استخوان نیز کاسته می شود.

١٢:١٢ - سه شنبه ١٨ فروردين ١٣٩٤

ایمنی غذا از مزرعه تا سفره
ر آستانه روز جهانی بهداشت که با شعار ایمنی غذا از مزرعه تا سفره بعنوان شعار هفته سلامت امسال انتخاب شده است سازمان جهانی بهداشت،‌ 3 توصیه پنج گانه برای بهبود ایمنی غذا را کرده است.

١١:٢٥ - چهارشنبه ٢٧ اسفند ١٣٩٣

غذا و سلامت در نوروز
یکی از سنت هاي خوب وپسندیده ما ایرانیان براي آمادگی نوروز خانه تکانی و پاکیزه نمودن مکان زندگی از هرچه آلودگی و موادزائدي است که ممکن است در طی سال آنها را بیهوده جمع آوري کرده ایم ، اماکارشناسان و متخصصصین تغذیه می گویند در کنارخانه تکانی منزل، خانه تکانی غذا و تغذیه هم انجام دهید

١٢:٤٩ - يکشنبه ١٧ اسفند ١٣٩٣

سبزي ها و ميوه ها
سبزي ها و ميوه اي از گروههاي غذايي اصلي در هرم غذايي هستند كه بايد هرروز به مقدار توصيه شده در برنامه غذايي روزانه گنجانده شوند.

١٥:٠٦ - چهارشنبه ٦ اسفند ١٣٩٣

15 اصل برای تغذیه مناسب در محیط کار
افراد شاغل که بخش قابل توجهی از جمعیت فعال را تشکیل می‌دهند حداقل یک سوم روز و یا حتی نصف روز خود را در محیط کار می‌گذرانند و بطور معمول یک وعده غذایی و یک میان وعده خود را در محیط کار مصرف می‌کنند. نقش تغذیه مناسب در سلامت عمومی و بازده کاری به اثبات رسیده است. تامین غذای مغذی و سالم سبب ارتقا سلامت و افزایش بازده کاری کارکنان می‌شود.

١٣:٠٥ - شنبه ٢ اسفند ١٣٩٣

امگا 3 چیست و چه خواصی دارد؟
امگا 3 یکی از اسیدهای چرب ضروری است که در ساختمان برخی چربی‌ها وجود دارد و ویژگی‌های خاصی دارد. این اسیدهای چرب را به این دلیل ضروری نامیده‌اند که اولاً برای ادامه حیات بدن کاملاً ضروری است و ثانیاً چون توسط خود بدن انسان قابل تولید نیست، حتماً باید از طریق رژیم غذایی با مکمل‌ها تأمین شود.

١٣:٠٢ - دوشنبه ٢٧ بهمن ١٣٩٣

بشقاب سبز سبزیجات
سبزی بخور، واست خوبه". این جمله ای است که بسیاری از ما در کودکی از والدینمان شنیده ایم. به نظر می رسد حق با آن ها بوده است، به تازگی سه مطالعه نشان داده که ماده شیمیایی به نام نیترات که در سبزیجات سبز رنگی چون اسفناج، کاهو و کرفس وجود دارد ممکن است به سلامت قلب و کاهش خطر چاقی و دیابت کمک کند

١٣:٣٤ - يکشنبه ١٩ بهمن ١٣٩٣

دیابت بارداری
دیابت بارداری به شرایطی گفته می شود که افزایش سطح گلوکز خون برای اولین بار در طی دوره بارداری تشخیص داده می شود. دیابت بارداری ، تقریبا در 4% از بارداری ها بروز می کند. علت دقیق دیابت باردای مشخص نیست ولی وجود برخی سرنخها شما در تشخیص زودرس این بیماری کمک می نماید. با توجه به عوارضی که دیابت برای جنین و نیز مادر باردار می تواند داشته باشد ، پیشگیری و کنترل دیابت در طی دوران بارداری ضروری می باشد.

٠٩:٣١ - يکشنبه ١٢ بهمن ١٣٩٣

قانون آموزش مداوم
با توجه به قانون آموزش مداوم جامعه پزشكي و الزام كسب امتياز آموزش مداوم توسط كليه افرادي كه به نوعي در سلامت جامعه دخالت دارند و با عنايت به لزوم به روز رساني اطلاعات حرفه اي همكاران محترم، كسب امتياز ساليانه كليه دانش آموختگان رشته تغذيه از سال 1393 كنترل مي شود و دانش آموختگان اين رشته ملزم به شركت در برنامه هاي آموزش مداوم و كسب 25 امتياز ساليانه مي باشند.

١٢:٥٨ - سه شنبه ٧ بهمن ١٣٩٣

بیماری های غیر واگیر
تا چند سال پيش بيماريهاي واگير بعنوان بزرگترين معضل بهداشتي كشورهاي جهان بشمار مي رفت ، بطوريكه تمام توان بهداشتي كشورها صرف كنترل و پيشگيري از همه گيري اين بيماريها مي شد . از چند دهه پيش با موفقيتهاي به دست آمده در زمينه ارتقاي نظام سلامت و تكنووژي جديد پيشرفت عمده اي درخصوص كنترل بيماريهاي واگيردار حاصل شده و پس از طي اين مراحل ، بيمارهاي غير واگير در حال حاضر بعنوان مشكل عمده بهداشتي مطرح است . از مهمترين بيماريهاي اين گروه مي توان به آسيبهاي ناشي از سوانح و حوادث ، بيماريهاي قلبي - عروقي ، ديابت ، فشار خون بالا ، سكته هاي مغزي ، بيماريهاي تنفسي مزمن ، بيماريهاي مفصلي استخواني مزمن و سرطانها اشاره كرد .

١٣:٥١ - دوشنبه ٢٩ دی ١٣٩٣

نمک و سرطان معده
به گزارش هلث‌دی‌نیوز(Health Day News) پژوهشگران کشف کرده‌اند که غلظت‌های بالای نمک در معده، فعالیت یک ژن را در باکتری مولد زخم گوارشی-هلیکوباکتر پیلوری- القا می‌کند که باعث آسیب‌رسان‌تر شدن آن می‌شود.

١٢:٣٠ - چهارشنبه ١٧ دی ١٣٩٣

مكمل‌هاي ورزشي
مكمل‌هاي ورزشي به دو صورت وارداتي و توليد داخلي در اختيار مردم قرار مي‌گيرد، مكمل‌هاي ورزشي وارداتي مسير مشخصي دارند، به اين صورت كه به محض ورود به كشور، در سازمان غذا و دارو ثبت مي‌شود.

١٢:٥١ - سه شنبه ١٦ دی ١٣٩٣

مصرف نمک و پرفشاری خون
دریافت زیاد سدیم از دوران بچگی و سپس در بزرگسالی باعث پرفشاری خون می شود، با توجه به اینکه سدیم در نمک خوراکی موجود است، اما به چگونگی مصرف آن توجه نمی شود. توصیه اکید می شود از نمک کمتری در غذاهای خود استفاده کنید

٢١:٤٤ - شنبه ٦ دی ١٣٩٣

وضعیت مصرف نمک در ایران
بیماری های مزمن حدود 70 درصد علل مرگ و میر است. - از 380 هزار مورد مرگ در سال : - 92000 مورد بعلت سکته قلبی عروقی

١٣:٠٨ - يکشنبه ١٦ آذر ١٣٩٣

نمك و سديم
نمك يك نقش مهمي در افزايش فشار خون همه افراد از جمله كودكان دارد. نمك دريافتي بايد حداقل 2300 ميلي گرم سديم (در حدود يك قاشق غذا خوري در روز) باشد. سالمندان با بيماري فشارخون، كليه ، ديابت و ديگر بيماري هاي مزمن بايد سديم دريافتي را به كمتر از 1500 ميلي گرم در روز كاهش دهند.

<< صفحه قبلی1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 صفحه بعدی >>