١٥:٥١ - يکشنبه ٥ آبان ١٣٩٢

نگاهي به وضعيت تغذيه كودكان زير پنج سال ( ايران و جهان )
بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2008 میلادی بیش از یک سوم مرگها ي كودكان زير پنج سال با سوءتغذيه پروتئين انرژی مرتبط بوده است.

١٠:٢٩ - دوشنبه ٢٩ مهر ١٣٩٢

روز جهانی تغذیه
نظام هاي غذايي پايدار براي امنيت غذايي و تغذيه:

١١:٠٧ - شنبه ٢٧ مهر ١٣٩٢

غذاها و قندخون
غذا‌هایی‌ که قند را دیرتر آزاد می‌‌کنند، قند خون را ثابت نگاه می‌‌دارند چون آهسته تر گوارش می‌‌شوند و باعث پیشگیری از تولید بیش از حد انسولین می‌‌شود و انرژی حاصل از آنها بیشتر دوام می‌‌یابد.

١١:١١ - شنبه ٢٠ مهر ١٣٩٢

کوتاهی قد
178 ميليون كودك در جهان از كوتاه قدي رنج مي برند.

١٢:١٣ - شنبه ١٣ مهر ١٣٩٢

چگونه كودكان را به مصرف میوه ها و سبزیها تشویق کنیم؟
چگونه كودكان را به مصرف میوه ها و سبزیها تشویق کنیم؟

٠٩:٤٢ - دوشنبه ٨ مهر ١٣٩٢

مصرف شیر پرچرب موجب گسترش بيماري‌هاي ريوي در هواي آلوده می شود.
مدیر دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مصرف شیر پرچرب موجب گسترش بيماري‌هاي ريوي در هواي آلوده می شود.

١٢:٢٩ - شنبه ٦ مهر ١٣٩٢

مراقبت تغذیه ای دانش آموزان
آغاز سال تحصیلی تغییر مهم هر ساله ای است که همه ی ما به شکلی آن را تجربه می کنیم. با شروع فصل مدرسه و تمام شدن سه ماه تابستان ناچاریم تغییراتی در شیوه ی زندگی خود و خانوده مان ایجاد کنیم.

١٢:٥٢ - چهارشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٢

آلودگی های شیر فله ای با جوشاندن از بین نمیرود
مدیر مرکز تغذیه، سلامت و توسعه ایران با ابراز نگرانی از آزاد شدن فروش شیرفله ای نسبت به بازگشت بروز بیماری های نظیر سل گاوی و افزایش ابتلا به تب مالت طی دو سال گذشته هشدار داد

١١:٤٧ - يکشنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٢

خودداري از مصرف صبحانه ممكن است خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي – عروقي را افزايش دهد
خودداري از مصرف صبحانه خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي – عروقي را افزايش مي دهد. مصرف صبحانه براي سلامتي مهم است.

٠٩:١٥ - شنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٢

خود را از خواب محروم نکنید!!
تحقیقات جدید توسط محققان آمریکایی نشان داده که محرومیت از خواب می تواند سوخت و ساز گلوکز را 30 تا 40 درصد کاهش داده واثرات آن مانند چاقی و اضافه وزن را تشدید کند.

١١:١٨ - سه شنبه ١٩ شهريور ١٣٩٢

بایدها و نبایدهای مصرف مکمل های غذایی
امروزه در سراسر دنیا، تحقیقات متعدد و متفاوتی در مورد مصرف صحیح مکمل ها انجام شده است. با این حال، تمام متخصصان تغذیه براین باورند که مصرف مکمل ها تنها راه حل موجود نیست. به عبارت دیگر، هیچ فردی نباید مصرف مواد غذایی تازه و مورد نیاز بدن را کنار بگذارد و برای تامین نیازهایش فقط به استفاده از مکمل ها روی آورد.

٠٨:٤٣ - دوشنبه ١٨ شهريور ١٣٩٢

رژيم غذايي و تقويت حافظه
اگر بخواهيم درباره اهميت تغذيه صحيح در افزايش قدرت حافظه صحبت كنيم، به طور حتم نبايد نقش تغذيه در دوران جنيني و تاثير غذاهايي كه مادر در دوران بارداري مصرف مي‌كند را ناديده بگيريم

١٥:٥١ - يکشنبه ٣ شهريور ١٣٩٢

اهمیت مصرف گوشت ماهی در کاهش بیماری ها
گوشت ماهی دارای پروتئین مرغوب با قابلیت هضم آسان و ضریب هضمی 96% است.

١٥:٤٧ - يکشنبه ٣ شهريور ١٣٩٢

غذاهای سنتی یا آماده؟
غذاهای سنتی یا آماده؟

١٥:٤١ - يکشنبه ٣ شهريور ١٣٩٢

درباره فشار خون
امروزه فشار خون بالا يكي از مشكلات بهداشتي در جهان محسوب مي شود. 30% انسانها در سراسر جهان مبتلا به پرفشاری خون هستند. این نسبت با سن افزایش می یابد و از 1 نفر از هر 10 نفر در دهه دوم و سوم زندگی به 5 نفر از هر 10 نفر در دهه پنجم زندگی می رسد.

٠٩:٣٨ - سه شنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٢

با ورزش استرس خود را كم كنيد
استرس را کم می‌‌کند، وقتی‌ که واقعا شروع به ورزش کردن می‌‌کنید، استرس شما در همه جوانب زندگی‌ کمتر می‌‌شود.

١٤:١١ - سه شنبه ١٥ مرداد ١٣٩٢

فعاليت بدني در روزمرگي زندگي
فعالیت بدنی را جزئی از زندگی‌ روزمره تان کنید. به جای فعالیت‌های بدنی که کالری کم می‌‌سوزانند، فعالیت‌های بدنی با سوخت بالاتر کالری را جایگزین کنید.

١٥:١٥ - يکشنبه ١٣ مرداد ١٣٩٢

در مورد عسل چه ميدانيد؟
عسل حاوی قند گلوکز(۳۱%)، فروکتوز(۳۸%)، آب(۱۷%)، و مقادیر ناچیزی مواد معدنی،ویتامین، پروتئین، و قند‌های پیچیده است.

١٢:٠٨ - دوشنبه ٧ مرداد ١٣٩٢

نكات بهداشتي در تهيه و طبخ غذاي نذري
در رابطه با نكات بهداشتي در تهيه و طبخ غذاي نذري با خانم دكتر پريسا ترابي و مريم زارعي كارشناسان دفتر بهبود تغذيه جامعه گفتگويي داشتيم كه موارد زير را تاكيد داشتند:

١٢:٠٥ - دوشنبه ٧ مرداد ١٣٩٢

نكات تغذيه اي براي حفظ ارزش تغذيه اي غذاهاي نذري
در رابطه با نكات تغذيه اي براي حفظ ارزش تغذيه اي غذاهاي نذري با خانم دكتر پريسا ترابي و مريم زارعي كارشناسان دفتر بهبود تغذيه جامعه گفتگويي داشتيم كه موارد زير را تاكيد داشتند:

١٠:٢٩ - شنبه ٥ مرداد ١٣٩٢

براي آنهايي كه سال اول است كه روزه مي گيرند چه توصيه اي دارند؟
دكتر حامد پورآرام توصيه كرد: کودکان و نوجوانانی که به سن تكليف رسيده و توان جسمی کامل دارند و به عبارت دیگر وزن و قد متناسب با سن خود را دارند ، بر اساس تکلیف دینی باید روزه کامل بگیرند. اين افراد چون در سن رشد هستند توصیه می شود:

١٠:٢٤ - شنبه ٥ مرداد ١٣٩٢

به طور کلی چه توصیه هایی برای تغذیه مناسب در ماه مبارک رمضان دارید؟
در ماه مبارك رمضان نيز مانند هميشه پيروي از برنامه غذايي متنوع و متعادل شامل چهار گروه اصلي غذايي (نان و غلات، ميوه و سبزي، گوشت و حبوبات، شير و لبنيات) ضروري است. با رعايــت تـنوع و تعادل در مصرف غذا نيازهاي تغذيه اي شامل آب، املاح، ويتامين ها، مواد معدنی، پروتئين و انرژي مورد نياز بدن، تامين مي شود.

١٠:٣٩ - چهارشنبه ٢ مرداد ١٣٩٢

امسال ماه رمضان در طول تابستان است چه کنیم تا کمتر دچار تشنگی شویم ؟
دكتر حامد پورآرام گفت: در مواقعی که ماه مبارک رمضان با روزهای بلند تابستان مقارن می شود يکی از مشکلات اساسی روزه داران بروز تشنگی در طول روز است . محدود کردن مصرف نمک در وعده های افطار و سحر در اين دوران بسيار مهم و کمک کننده است.

١٠:٠٧ - چهارشنبه ٢ مرداد ١٣٩٢

نحوه استفاده از هرم غذايي در ماه مبارك رمضان
دكتر حامد پورآرام، دكتراي تخصصي علوم تغذيه، در اينباره بيان كرد: تغذيه در اين ايام با ماه هاي ديگر تفاوت اساسي ندارد. همانگونه كه در حالت عادي استفاده از 5 گروه غذايي توصيه مي شود درماه مبارک رمضان و ایام روزه داری نیز استفاده از 5 گروه غذایی اصلی برای حفظ سلامت بدن ضروری است.

١١:٢٦ - دوشنبه ٣١ تير ١٣٩٢

عادات غذايي غلط در ماه رمضان
دكتر حامد پورآرام در اينباره گفت: متاسفانه عادات غلط غذايي در هر جامعه اي وجود دارد اما در برخي از مواقع بايد به منظور جلوگيري از عواقب وخيم آنها را سريعا اصلاح نمود . در ايام ماه مبارك رمضان اين عادت هاي غذايي غلط مي تواند به سلامت افراد لطمه بزند كه در اين جا به برخي از آنها اشاره مي كنيم.

١٠:٢٢ - يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٢

سوخت و ساز بدن در روزه داري
دكتر حامد پورآرام گفت: در دو دهه اخير مطالعات متعددي روي كم غذايي و يا بي غذايي (Fasting) صورت گرفته و اثرات آن در متابوليسم بدن بررسي شده است .البته ذكر اين نكته ضروريست كه روزه داري اسلامي با انگيزه طاعت و بندگي خدا و اطاعت امر او و در كمال نشاط و آمادگي روحي صورت مي گيرد در حاليكه Fasting غالبا در شرايط خاص روحي، رواني و محيطي اتفاق مي افتد و لذا نمي توان نتايج اين دو را يكسان فرض نمود و به يافته هاي مربوط به كم غذايي و يا بي غذايي براي بررسي تغييرات در روزه داري اسلامي استناد كرد.

١٠:١٨ - يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٢

ديابت و روزه داري
دكتر حامد پورآرام در اينباره گفت: برخي از بيماران ديابتي نوع 1 ، ديابت دوران بارداري و در ديابتي هاي كنترل نشده روزه داري توصيه نمي شود. روزه داري براي بيماران ديابتي نوع 2 كه ديابت آنان بوسيله رژيم غذايي كنترل شده ، مفيد است و نه تنها بيماري آنان را تشديد نمي كند بلكه كاهش وزن را نيز به همراه دارد. افرادي كه براي كنترل ديابت خود از قرص استفاده مي كنند اگر علائم افت قند خون را در طول روز داشتند بايد فورا روزه خود را باطل كنند.

١١:١٢ - پنج شنبه ٢٧ تير ١٣٩٢

سردرد و سردردهاي ميگرني در روزه داري
دكتر حامد پورآرام بيان كرد: سردرد مي تواند علت هاي بسيار داشته باشد. اما علت اساسي سردردهاي مرتبط با روزه داري عموما ناشي از گرسنگي و افت قند خون، ازدست دادن آب بدن، خواب ناکافی( استراحت ناكافي) و قطع مصرف موادي كه وابستگي ايجاد مي كنند (مانند كافئين و نيكوتين) مي باشد.

٠٨:٣٨ - چهارشنبه ٢٦ تير ١٣٩٢

روزه در كودكان و نوجوانان
برای دخترانی که به سن تکلیف نرسیده اند به خصوص آنهائي كه از نظر جثه كوچك و كم وزن هستند بهتر است روزه كامل نگيرند. اما اگر مايلند در برنامه سحر و افطار شركت كنند، مي توان آنها را تشويق كرد. چون در اين ايام، گرمي حضور اعضاي خانواده در کنار سفره سحر و افطار و محيط سرشار از معنويت آنها را به وجد خواهد آورد و خاطره شيريني برايشان خواهد بود و شروع خوبی برای شرکت دادن آنها در واجبات دینی می باشد.

٠٨:٢١ - چهارشنبه ٢٦ تير ١٣٩٢

روزه در زنان باردار و شيرده
يكي از سئوالات رايج و دائمي زنان باردار كه تمايل به انجام فرائض ديني خود در اين دوران دارند اين است كه آيا روزه تاثير نامطلوبي بر سلامت جنين آنها دارد يا خير؟

<< صفحه قبلی4 5 6 7 8 9 10 11 صفحه بعدی >>