• 1399/07/01 - 08:45
  • 269
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

از هورمون در پرورش مرغ ها استفاده نمی شود

شایعه استفاده از هورمون رشد در جوجه های گوشتی تنها یک باور کذب و قدیمی در میان مردم می باشد که متاسفانه به دلایل عدم آگاهی در حیطه ژنتیک و تغدیه طیور در میان مردم رواج پیدا کرده است.

عدم استفاده از هورمون در پرورش مرغ

 شایعه استفاده از هورمون رشد در جوجه های گوشتی تنها یک باور کذب و قدیمی در میان مردم می باشد که متاسفانه به دلایل عدم آگاهی  در حیطه ژنتیک و تغدیه طیور در میان مردم رواج پیدا کرده است.

مردم باید بدانند که امروزه با توجه به اصلاح نژاد های صورت گرفته بر طیور، متناسب با خوراک مصرفی آن ها، افزایش وزن بدن در جوجه گوشتی در بازه زمانی کوتاه (45 روز) صورت می گیرد.حال آنکه در این میان افرادی که آشنایی کافی با امر تغذیه و اصلاح نژاد طیور تجاری ندارند تصور می کنند رشد چشم گیر طیور در این مدت کوتاه در نتیجه مصرف هورمون رشد می باشد اما باید بدانید که استفاده از این هورمون هزینه تولید و پرورش طیور را چندین برابر افزایش می دهد به طوریکه حتی اگر مقدار ناچیزی از این هورمون در طیور استفاده شود هزینه پرورش چندین مرتبه افزایش پیدا میکند. به عبارتی هزینه این هورمون از ارزش یک مرغ چندین برابر بیشتر می شود.با توجه به سرعت رشد بالای طیور تجاری که در نتیجه تغذیه و اصلاح نژاد آن ها صورت گرفته است اگر بخواهیم سرعت رشد طیور را فرضا با مصرف این هورمون افزایش دهیم، جوجه های گوشتی دچار آسیت و مرگ ناگهانی( سکته) خواهند شد، لذا تلفات به طرز چشم گیری افزایش پیدا می کند. در ضمن هورمون رشدی برای طیور تاکنون توسط هیچ شرکت تجاری تولید نشده است.

منبع: دکتر باقر ملجائی

  • گروه خبری : باید ها و نباید ها
  • کد خبر : 156327

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید