• 1400/01/18 - 09:01
  • 24
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

کم خونی میکروسیتیک ، یکی از کم خونی های شایع

کم خونی یک بیماری شایع است که انواع مختلفی دارد . یکی از شایعترین کم خونی ها کم خونی ماکروسیتیک است که در این مطلب شما با آن آشنا می شوید.

 

کم‌خونی ماکروسیتیک نوعی کم‌خونی‌ست که گلبول‌های قرمز در آن به‌طور غیرعادی بزرگ می‌شوندکمبود ویتامین B-12  یا اسید فولیک اغلب باعث این کم‌خونی می‌شود.وقتی که اندازه‌ سلول‌ها زیاد بزرگ  و تعدادشان کم می‌شوند و باعث می‌شود هموگلوبین کم‌تری حمل شود و به‌ اندازه‌ کافی اکسیژن به‌ خون نرسد.این کم‌خونی یک بیماری تنهایی نیست بلکه نشانه‌ای از چندین بیماری پزشکی و مشکلات تغذیه‌ایی استکم‌خونی به تدریج بروز می‌کند به طوری که ممکن است فرد تا زمانی که کم‌خونی شدید نباشد هیچ علائمی نداشته باشد.

 علائم کم‌خونی ماکروسیتیک:

   ضعف خستگی و گیجی

  رنگ‌پریدگی

   قرمزی یا تورم زبان 

  اسهال

  کاهش اشتها

   افسردگی

  ناباروری

   عدم تعادل به هنگام پیاده‌روی

   ضعف حافظه

 انواع کم‌خونی ماکروسیتیک

ماکروسیتیک‌های مگالوبلاستیک: این نوع از کم‌خونی شایع‌تر می‌باشد و  این نوع زمانی رخ می‌دهد که کمبود ویتامین باعث می‌شود DNA نتواند ساخته شود.

.ماکروسیتیک‌های غیرمگالوبلاستیک: زمانی رخ می‌دهد که مشکلات کبدی، طحال یا مغز استخوان وجود داشته باشد

اختلالات و عوارض کم‌خونی ماکروسیتیک

 وقتی خون هموگلوبین کافی نداشته باشد، اکسیژن کافی هم نخواهد داشت و بدن سعی می‌کند با افزایش ضربان قلب یا فشارخون این مشکل را برطرف کند.اگر کم‌خونی بدون درمان رها شود، موجب نارسایی قلبی، بزرگ شدن قلب و مشکلات گردش خون می‌شود.وقتی که کم خونی ماکروسیتیک به علت مشکلاتی در مغز استخوان یا یک اندام باشد، این عامل زمینه‌ای می‌تواند اختلالات را بیشتر کند.

 به عنوان مثال فردی با اختلالات مغز استخوان درمان نشده ممکن است مبتلا به لوسمی شود.اکثر موارد کم‌خونی ماکروسیتیک به دلیل کمبود ویتامین هستند که می‌توانند موجب اختلالات متفاوت وابسته به ویتامین شوند.

بنابراین اگر دارای این علائم هستید حتما به پزشک مراجعه کرده تا با انجام یک آزمایش ساده خون وجود یا عدم وجود کم خونی در شما بررسی شود تا در صورت وجود کم خونی و تشخیص  نوع آن، مکمل های  لازم برای شما تجویز شود.

 

دکتر مجید حاجی فرجی متخصص تغذیه

                     

 

  • گروه خبری : تغذیه و بیماری ها
  • کد خبر : 157672

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید