• 1399/08/24 - 09:31
  • 97
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

یادتان باشد موقع خرید محصولات غذایی برچسب نشانگر های تغذیه ای را بخوانید

نشانگرهای رنگی تغذیه ای برچسبی است که یک راهنمای سریع محسوب می شود که با هدف افزایش آگاهی مصرف کنندگان و اصلاح الگوی مصرف در جهت ارتقاء سلامت جامعه برروی محصولات غذایی و آشامیدنی درج می گردد.

نشانگرهای رنگی تغذیه ای برچسبی است که یک راهنمای سریع محسوب می شود که با هدف افزایش آگاهی مصرف کنندگان و اصلاح الگوی مصرف در جهت ارتقاء سلامت جامعه برروی محصولات غذایی و آشامیدنی درج می گردد.با توجه به خطرات مصرف بی رویه نمک، چربی و قند در سلامت انسان، نشانگر رنگی بر اساس میزان چربی کل، اسیدهای چرب ترانس، میزان قند و نمک (کلرید سدیم) در هر سهم ماده غذایی یا 100 گرم یا میلی لیتر ماده غذایی، طراحی شده است. همچنین بر روی این برچسب اطلاعاتی از قبیل میزان انرژی یا کالری موجود در صد گرم از محصول نشان داده می شود.  شما می‌توانید با استفاده از نشانگرهای رنگی تغذیه‌ای و مقادیرآنها بین دو ماده غذایی مثلا دو بیسکویت، دو ماست و دو کیک، مناسب ترین را انتخاب کنید.

 

در این برچسب از سه رنگ قرمز ، نارنجی ، و سبز  استفاده شده است که به شکل زیر تعریف می شوند:

 رنگ‌های نشانگرهای تغذیه ای با توجه به پنج عامل مهم تغذیه ای که برای حفظ سلامت باید به آنها توجه شود، انتخاب شده اند ، که عبارتند از انرژی، قند، چربی، نمک، اسیدهای چرب ترانس.

 رنگ سبز، به معنی "کم" و یا "اندک" است و ما را به انتخاب مطمئن‌تر و سالم‌تر راهنمایی می‌کند.

 رنگ نارنجی ، به معنی "متوسط " است و ما را به انتخاب نسبتا خوب راهنمایی می‌کند اگر چه انتخاب سبز بهتر است..

 رنگ قرمز به معنی مقادیر" زیاد" در مواد غذایی است. باید دقت کرد با توجه به فعالیت فیزیکی و شرایط جسمانی، چه زمانی و چه مقدارمصرف کنیم.

دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت

  • گروه خبری : باید ها و نباید ها
  • کد خبر : 156641

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید